A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T Ü U V Y Z
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17

Papatya nedir, hakkinda bilgiler

Papatya faydalari, yararlari, nelere iyi gelir

PAPATYA

  • Sinirler üzerinde etkisi çok fazladır;Migren, yüzde nevalji, çocuklarda diş ağrısında, baş dönmelerinde uyuyamama dikkatini toplayamama, deprasyon ve sinir krizlerinde faydalıdır.
  • Sinir rahatsızlıkları sonucu meydana gelen regl bozukluklarında,
  • Gripte bel ve baş ağrılarında,
  • Karaciğer ve dalak şişmesinde,
  • Mide ülseri ve ince bağırsak iltihabında, çocuklardaki hazım bozukluklarında (ishal, mide, bağırsak krampı ) Mide, bağırsak ülserlerinde,
  • Hazımsızlık ve iştahsızlıkta,
  • Ud yeri kaşıntısında etkilidir,

Papatya (matricaria chamomilla)

Bileşikgiller familyasıından; Nisan-Eylül aylarında çiçek açan, 25 cm kadar boyunda, bir yıllık otsu bir bitkidir. Yaprakları ince parçalı olup, sapsızdır. Çiçeğinin orta kısmı sarıdır. Kenarlarında 12-20 tane dil biçiminde beyaz renkli çiçek vardır. Çiçeklerin içeriğinde acı madde, tanen ve glikozitler vardır. Meyvesi sarımtırak esmer renkli bir uçucu yağ taşır. Yaz aylarında toplanıp, kurutulur.

Faydası : Ateşi düşürür. Ağrıları keser. Spazm çözer. Terletir. Sinirleri yatıştırır. Bağırsak gazlarını giderir. Vücuda rahatlık verir. Boğaz bademcik ve diş etlerinin iltihaplarını giderir. Bel ve baş ağrılarını geçirir. Saçları sarartmak için de kullanılır.

Papatyayağı spazm giderir. Ağrıları dindirir. Mikropları öldürür. Sinirleri yatıştırır.

Papaya Enzymes

Papaya (Carica papaya L.); yapraklarını dökmeyen, tropikal bölgelerde yetişen büyük bir çalı veya küçük bir ağaçtır. Meyveleri kavuna benzediği için ona kavun ağacı da denir. Güneşli, sıcak, humuslu ve bol sulu topraklarda yetişir. Dişi ve erkek papaya bitkileri ayrı ayrı olup (nadiren birlikte); meyve üretmek için her ikisine de ihtiyaç vardır. Meyveleri yaz aylarında iyice olgunlaştıktan sonra toplanır. Bitkinin boyu türlerine göre 1,2 ? 3,6 m. arasında olabilir.Olgunlaşmamış papaya meyveleri; bazı ülkelerde (Güney Amerika) sebze olarak pişirilmekte veya salatası yapılmaktadır. Gıda endüstrisinde ise etleri yumuşatmak ve biranın rengini açmak için kullanılmaktadır.

Papaya meyvesi; demir, kalsiyum, potasyum, fosfor mineralleri ile A, B1, B2, C vitaminleri ve karoten (carotene ? kansere karşı koruyucu bir madde) açısından oldukça zengindir. Fakat modern kullanımı, içerdiği bu vitamin ve minerallerin yanısıra, meyvelerinde bulunan bol miktardaki proteolitik enzimlerden (Proteinleri eriten ve sindiren enzimler: papain, chymopapain-A, chymopapain-B, Papaya peptidase-A ) kaynaklanmaktadır. Bu doğal enzimlerden en etkilisi olan papain? dir. Papain? e, mide tarafından salgılanan ve proteinleri sindiren-parçalayan enzim olan pepsin? e benzerliği nedeniyle ?Bitkisel Pepsin? adı da verilir. Papaya bitkisi ile ilgili araştırmalar; tropikal bölgelerde yaşayan bazı yerli halkın eti pişirmeden önce bu bitkinin yapraklarına sarmaları ve böylece etin daha iyi pişeceği ve sindirileceği yönündeki inançlarının bazı bilim adamlarının dikkatini çekmesi sonucu başlamıştır. Araştırmalar sonunda eti yumuşatan ve kolayca sindirilmesini sağlayan faktörün yapraklarda ve meyvelerde bulunan papain enzimi olduğu anlaşılmıştır. Fakat sanılanın aksine meyvelerde yapraklardan daha çok papain enzimi bulunmuştur. Papain, vücudumuzda karbonhidrat ve yağlar gibi diğer bileşikleri de etkileyerek tüm sindirim sistemini olumlu yönde düzenleme yeteneğine de sahiptir. Papaya Enzymes, papain?e ek olarak yine protein sindirici enzimlerden Protaz (protease), Bromelain (Ananas Meyvesinden), yağ sindirimine yardımcı bir enzim olan Lipaz (Lipase) ve karbonhidrat sindirimi için yardımcı bir enzim olan Alfa-Amilaz (Alpha-Amylase) ?ı da içermektedir. Tüm bu özellikleri ile Papaya; sindirim sistemi için iyi bir destekleyici, hazmı kolaylaştırıcı, hazımsızlık ve benzeri rahatsızlıkların giderilmesi ve özellikle ülser hastaları (Peptik ülser: Gastrik- mide ülseri ve duedonum-duodenal ülserleri: Mideden hemen sonraki "Bulbus" denilen başlangıç bölümü mukozasında oluşan ülserler) için yiyeceklerin midede fazla asit üretimine gerek duyulmadan hızlı bir şekilde sindirimini sağlayan bir ek gıdadır. Papaya? ya ilave edilen nane ve klorofil ise güzel kokulu bir nefes oluşmasına yardımcı olmaktadır

Kullanım Önerisi: Gıda takviyesi olarak, yemeklerden sonra veya şişkinlik, hazımsızlık sonucu ihtiyaç duyulduğunda 1-2 tablet çiğnenerek alınır. Bilinen herhangi yan etkisi yoktur.

Kaynak: www.bitkisel-tedavi.com


Kestere . Kudretnarı . Sinirliyaprakotu . Yabanyasemini . Odağacı . Kayışkıran . Pelin . Soyafasulyesi . Sarıot . Kebere . Mısır püskülü . Oküzgözü . Mısır . Tilkiüzümü . Yüksükotu . Kınakına . Aslankuyruğu . Yılanyastığı . Cuhaçiçeği . Kuso . Mis adaçayı . Yabani enginar . Yer sarmaşığı . Mersin . Yabani gül . Okseotu . Uyuzotu . Düğün çiçeği . Ergeç sakalı . Kudrethelvası . Menekşe . Sinirotu . Gözlükotu . Kocayeşimiş . Yavşanotu . Cürdükotu . Günlük . Kuzukulağı . Sandalağacı . Sığır kuyruğu . Kasnı . Kınaağacı . Gelincik . Keten . Mahmude . Meryempelsengi . Nevruzotu . Servi . Güvercinkökü . Kola .

Papatya faydaları | Papatya yararları | Papatya nedir | Papatya nelere iyi gelir | Papatya resimleri